SZKOŁA TWÓRCZEGO MYŚLENIA dla dzieci w wieku 6 lat

Odkrywanie kolorów Świata. Twórcza giełda zawodów

wiek uczestników:

6-7 lat

częstotliwość zajęć:

raz w tygodniu

czas trwania zajęć:

90 minut

ilość spotkań:

32

ważne informacje:

trening wyobraźni oraz umiejętności związanych z myśleniem logicznym i twórczychzapisz dziecko

Sześciolatek to człowiek, który oswoił już swoje najbliższe otoczenie, rozumie wiele z tego, co się wokół niego dzieje i sprawnie komunikuje się z innymi. Oczywiście wszystkie te umiejętności muszą być nadal rozwijane - i o tym na naszych zajęciach nie zapominamy.

Nade wszystko chcemy zainspirować dzieci do twórczego zmagania się z problemami jakie stawia przed nimi każda nowa sytuacja. Naszym zadaniem jest sprawić, by sześciolatki polubiły myślenie i nie bały się stawać nawet przed trudnymi wyzwaniami. Wyobraźnia, którą w Kangurze tak cenimy może przecież być praktycznie wykorzystywana w zwykły w codziennych sytuacjach!

zajęcia dla dzieci w wieku 6 lat

Tematyka zajęć skupia wokół trzech zagadnień: podróże, kolory tęczy oraz zawody.

Podróże odbywamy na różne sposoby by poznać wiele niezwykłych i inspirujących miejsc. Podczas podróży morskiej, w którą wyruszamy zbudowanym przez siebie statkiem, oglądamy podwodny świat, zwiedzamy krainy jaskiń, lodu i gumy. Na innych zajęciach schodzimy na ląd i poznajemy nasze otoczenie oczyma … psów, tropimy ślady ćwicząc nasze zmysły. W końcu wznosimy się w przestworza gdzie zgłębiamy tajemnice pogody i naszych pochmurnych nastrojów.

Kolory tęczy to cykl zajęć pozwalający poszerzyć wiedzę o świecie. Bez trudu rozpoznawane kolory odkrywają swoje nowe tajemnice - bo niebieskie jest nie tylko niebo, ale i nocne światło, bo czerwone są zakazy, a zielone - pojęcie, żółte twarze mają Chińczycy, a w oczach mamy tęczówki! Te zajęcia pomagają spojrzeć inaczej na świat, pokazać, ile w nim miejsca na twórczą aktywność. Przy ich okazji otwiera się pole do eksperymentów różnego rodzaju (od językowych, poprzez teatralne i plastyczne, aż po konstrukcyjne). Uczymy pytać „dlaczego”, budować śmiałe teorie i znajdować argumenty na ich poparcie, snuć hipotezy.

Niezwykłe zawody to cykl zajęć, do którego przystępują sześciolatki posiadające wiele umiejętności związanych z twórcza obserwacją świata.. Punktem wyjścia są tu wykonywane przez różnych ludzi zawody, o których dzieci słyszały już w przedszkolu, w telewizji, czy w domu. W tle idea szacunku dla każdej pracy. Ale w Kangurze idziemy o krok dalej – pokazujemy, że z wykonywaniem pracy wiąże się przygoda, że to, co robimy na co dzień nie musi być nudne i banalne. Dlatego zajmujemy się zawodami nietypowymi (projektant gier, wąchacz, statystyk), trochę zapomnianymi ( latarnik, sufler, pasterz, nadworny błazen) albo, biorąc zawody raczej pospolite, wyobrażamy sobie ich udziwnione warianty (hodowca dzikich kwiatów, treser przedmiotów i dziwnych zwierząt , fotograf żywności, strażnik … zwyczajów). Przy okazji tak skonstruowanych zajęć dzieci mają też okazję sprawdzić swoje własne predyspozycje do zawodów, o których mówimy, a tym samym dowiedzieć się czegoś nowego o sobie. Punktem kulminacyjnym w tej kwestii są zajęcia o łowcy talentów, których głównym celem jest odnalezienie niezwykłych talentów u każdego z nas.

zajęcia dla dzieci w wieku 6 lat

A jak o wygląda w praktyce? Przez półtorej godziny raz w tygodniu tańczymy dzikie tańce rodem z zielonej wyspy, wyciskamy żółte cytryny, tresujemy książeczki i zabawki, pasiemy baloniki, kiełkujemy jak wiosenne kwiatki, wspinamy się po tęczy, budujemy latarnie morskie, układamy skomplikowane labirynty, produkujemy pyszne ciasteczka, malujemy pianką do golenia, chlapiemy farbami, szyjemy buty, ale przede wszystkim rozmyślamy, kombinujemy, ulepszamy, dyskutujemy, sprawdzamy i mędrkujemy! Przy okazji uczymy się różnych pożytecznych zasad i umiejętności - na przykład jak dbać o narzędzia pracy, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zakazów, na czym polegają reguły gry, czym jest sprawiedliwość, jak dbać o potrzeby innych, ale i o swoje własne, jak się prezentować, jak witać się i żegnać, a nawet jak sporządzać proste instrukcje obsługi!

zajęcia dla dzieci w wieku 6 lat